פסיכולוגים מלווים בתהליכי פוריות

כיצד פסיכולוגים מלווים בתהליכי פוריות עתידים לסייע לך?

כיום, בתחילת העשור השלישי של המאה העשרים ואחת, ניכר כי המציאות היומיומית דורשת מהפרט לג'נגל בין מספר דרישות ומשימות בעת ובעונה אחת. קשיי היומיום מקבלים משנה תוקף בתקופה הנוכחית, בה וירוס הקורונה שינה סדרי עולם והכניס למשוואת המציאות גם פרמטרים בריאותיים, כלכליים ואישיים. עם זאת, אחת מנקודות האור במציאות העכשווית היא בני המשפחה, (הן הגרעינית והן המורחבת), המעניקים עוגן, אוזן קשבת ותמיכה רגשית ונפשית.

בשל כך, זוגות צעירים המבקשים בימים אלו להיכנס להריון ונעזרים בטיפולי פוריות (ivf) לשם כך, זקוקים לכל התמיכה והעזרה שהם יכולים לקבל, בין אם מבחינה רפואית ובין אם מבחינה נפשית. במקביל לטיפולי הפוריות המתבצעים על ידי גורם רפואי מוסמך המתמחה בתחום, כדאי להיעזר בטיפול פסיכולוגי, המותאם לצרכים וליכולות של כל אחד מבין בני הזוג, וליחידה הזוגית כשלעצמה.

מדוע חשוב להסתייע בטיפול פסיכולוגי בתהליך הפוריות

הטיפול הפסיכולוגי הנו חשוב ומשמעותי ממספר סיבות עיקריות. ראשית, הוא מאפשר לבטא את הרגשות, לבטא את המשקעים הרגשיים שהצטברו בבטן ולהוציא קיטור. דבר זה, הנו משמעותי בתהליך טיפולי הפוריות, מאחר שבמרבית המקרים תהליך זה הנו ארוך ודורש מספר ניסיונות עד לקליטה מוצלחת.

שנית, בעת טיפולי פוריות מתמשכים, הטיפול הפסיכולוגי מאפשר למלא את המצברים הזוגיים והאישיים, המסייעים לשמור על אורך רוח וסיבולת רגשיים.

שלישית, הטיפול מאפשר לחזק את היחידה הזוגית, ומלמד את בני הזוג לתמוך אחד בשנייה בתקופת הליך הפוריות.

אלמנט משמעותי נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא הקשר בין הגוף לנפש. מחקרים רבים מצאו כי הגוף מבטא את מכאובי הנפש ועלול להיות מושפע באופן שלילי מרגשות לחץ, חרדה, כעס וחוסר וודאות, שעלולים להתעורר בעת טיפולי הפוריות. לכן, בכדי שמערכות הרבייה יפעלו כראוי ותיעשה הפריה מוצלחת, יש לשמור על חסינות הנפש ועל רוגע ושלווה רגשיים, עד כמה שניתן. דבר זה יכול להיעשות בתמיכתו של גורם טיפולי מקצועי. יש לציין כי בחלק מאופציות ההורות, כגון הליך פונדקאות, טיפול פסיכולוגי הנו תנאי נדרש לביצוע ההליך.

כיצד לבחור פסיכולוגים מלווים בתהליכי פוריות

בכדי לבחור פסיכולוג או פסיכולוגית טובים העונים על צרכי בני הזוג, כדאי בראש ובראשונה לפנות לגורם טיפולי המתמחה בתחום טיפולי הפוריות. פסיכולוגים לפוריות, בניגוד לפסיכולוגים המתמחים בתחומים אחרים, מודעים לצרכים ולאתגרים העולים בתהליך זה והם נעזרים בארגז כלים טיפוליים המותאמים לתחום ספציפי זה. בנוסף לכך, ניתן ואף רצוי להיעזר בהמלצות של מכרים ובני משפחה. אם אינכם מעוניינים לשתף אנשים קרובים בנעשה בחייכם האישיים, תוכלו לחפש ברחבי האינטרנט המלצות עבור פסיכולוגים לפוריות ממטופלים שעברו טיפולים דומים – ניתן למצוא המלצות אלו ברשתות חברתיות, כדוגמת פייסבוק, או באתרים ייעודיים למטפלים. לאחר איתור הפסיכולוג או הפסיכולוגית המתאימים, כדאי להיפגש איתם לפחות פעם אחת על מנת לראות אם יש ביניכם כימיה טובה או לא.

נסו להקשיב לתחושת הבטן שלכם ולבחון אם תוכלו להמשיך בטיפול או לא. אם לא, כדאי לעבור לפסיכולוג אחר. בדומה לכך שלא תתפשרו על הגורם הרפואי המסייע לכם בטיפולי הפוריות, אין להתפשר על הגורם הפסיכולוגי שיתמוך בכם מבחינה נפשית במהלך הטיפולים ויסייע לכם לעבור אותם בצורה מיטבית.

No more posts to show
ענבל

ענבל

מנהלת תוכן הפורטל

בחירה שגויה של רופא פוריות עלולה להכאיב

אתר הפוריות של ישראל יכול לעזור לך!

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו וכך תקבלו את החדשות האחרונות על עולם הפוריות והרופאים הטובים ביותר. 

דילוג לתוכן